Jak przechowywać czosnek niedźwiedzi? To pytanie nurtuje niejednego miłośnika tej smacznej i zdrowej rośliny. Poznaj kilka sposobów na to, jak przechować czosnek niedźwiedzi na czarną godzinę, kiedy nie można go już znaleźć w lesie.

Jak przechowywać czosnek niedźwiedzi

Przygotowanie do przechowywania czosnku niedźwiedziego

Chłodzenie czosnku niedźwiedziego

Jeżeli chcesz spożyć czosnek kilka dni od jego zerwania, zdecydowanie radzimy przechowywać go wyłącznie w lodówce. W ten sposób roślina zachowuje wszystkie substancje odżywcze i witaminy, ze względu na które go zbieramy.  

Liście czosnku niedźwiedziego można zbierać także z łodyżkami, które trzeba później włożyć do szklanki z wodą, a następnie do lodówki. W ten sposób czosnek niedźwiedzi pozostanie świeży przez dłuższy czas.

Mrożenie czy suszenie czosnku niedźwiedziego?

W aptekach i niektórych sklepach zielarskich można natrafić na suszony czosnek niedźwiedzi. Należy jednak pamiętać, że liście w takiej postaci nie zachowują substancji odżywczych, które znajdziemy w świeżym czosnku. Dlatego też, jeżeli chcecie przechować roślinkę bez straty właściwości leczniczych, polecamy jego zamrożenie.

Zdrowe i smaczne pesto

Świetnym sposobem przetwarzania czosnku niedźwiedziego bez jednoczesnej straty cennych substancji odżywczych jest forma pesto. Przeczytaj przepis na zdrowe pesto z czosnku niedźwiedziego, jego przygotowanie jest całkiem łatwe, nie wymaga też wiele czasu ani pieniędzy.

Nalewka z czosnku niedźwiedziego

Inną formą wykorzystania czosnku niedźwiedziego jest nalewka. Chodzi o ekstrakt ze świeżego czosnku niedźwiedziego, który należy po pokrojeniu zalać alkoholem (wódką) w proporcji  1:5. Po dwóch, trzech tygodniach leżakowania należy przelać nalewkę przez sitko, a następnie umieścić w butelce.

Przeczytaj też: Nalewka z czosnku niedźwiedziego