Chcesz sam uprawiać czosnek niedźwiedzi? Jeżeli masz własny ogródek, nie powinno to stanowić żadnego problemu.

Czosnek niedźwiedzi czuje się najlepiej w wilgotnym środowisku o lekko kwaśnej glebie.  Jego cebulka budzi się już późną zimą, a następnie pod koniec marca lub na początku kwietnia w pełni się rozwija.  

Zielone listki wyrastają na łodyżkach przy ziemi, aż wreszcie pod koniec kwietnia lub w maju rozkwitają piękne białe kwiaty. Kiedy przekwitną, liście czosnku niedźwiedziego gniją i oddają przestrzeń innym leśnym roślinom.

Chciałbyś przeżyć ten cykl we własnym ogrodzie? Przeczytaj kilka naszych wskazówek, które przybliżą ci proces hodowli czosnku niedźwiedziego.

Kwitnący czosnek niedźwiedzi w lesie

Kwitnący czosnek niedźwiedzi w lesie

Hodowla czosnku niedźwiedziego

  • Czosnek niedźwiedzi może się rozmnażać przez nasionka albo cebulki. Jeśli zdecydujesz się wyhodować swoją roślinkę od nasionka, idealny czas na sadzenie we własnym ogrodzie to okres od października do marca. Jeżeli wolisz hodować z cebulki, zasadź ją pod koniec lata, w sierpniu albo we wrześniu, kiedy czosnek jest już zupełnie przekwitły.*
  • Czosnek niedźwiedzi czuje się dobrze w zacienionych miejscach w pobliżu drzewek lub krzewów. Musisz jednak uważać, aby nie posadzić go w miejscu, w którym wcześniej rosła cebula. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie posadziłeś czosnku na nieurodzajnej ziemi (cebula potrzebuje podobne substancje odżywcze).
  • Nie jest to bardzo wymagająca roślinka, dlatego należy zwracać uwagę na jego nadmierne rozmnożenie. Kiedy ma idealne warunki do rozwoju, może się bardzo szybko rozplenić po całym ogrodzie, a wówczas nie będzie już powodem do radości.

Jeżeli uda ci się wyhodować własną roślinkę, będziesz potrzebować masę smakowitych przepisów, które cię zainspirują!

*Źródła: www.exoflora.sk, www.theguardian.com